Błogosławieństwo
Według starego zwyczaju przed wyjazdem dokościoła w domu panny młodej zbierała się cała rodzina oraz zaproszenigoście. Najstarsi członkowie obu rodzin udzielali narzeczonymbłogosławieństwa i dopiero wtedy wszyscy ruszali do kościoła. Dziśwygląda to nieco inaczej. Do domu narzeczonej przybywa pan młody zeswoimi rodzicami atakże świadkowie. W takim składzie orszak ślubny udaje się do kościoła.W niektórych regionach Polski drogę do kościoła parze młodej mogąurozmaicać tzw. "bramy". Znajomi narzeczonych blokują drogę. Orszakmoże udać się dalej, kiedy pan młody wykupi się wódką. Takie blokadymogą pojawiać się wielokrotnie. Młodzi przybywają pod kościół. Dokościoła pierwszy wchodzi pan młody prowadzony przez matkę orazświadkowie i oczekuje na wejście panny młodej. Narzeczoną do kościoławprowadza ojciec i oddaje w ręce pana młodego. Dziś coraz częściejspotyka się, że młodzi wchodzą razem (koniecznie kobieta po prawejstronie swego mężczyzny!) a za nimi świadkowie.
Młoda para opuszcza kościół
Po przysiędze małżeńskieji zakończeniu mszy świętej młoda para opuszcza kościół. Następujepowitanie jej przez przybyłych gości. Małżonkowie przyjmują życzenia.Najpierw życzenia powinni sobie złożyć nowożeńcy, później świadkowie,rodzice, dziadkowie, krewni i przyjaciele. W praktyce nie zawsze jednakwszystko bywa tak "uporządkowane". Mile widziany jest deszcz z ryżu czyteż drobnych monet - oczywiście wszystko w umiarze. Zwyczaj ten masymbolizować dobrobyt dla małżonków. Zbieranie drobnych monet jestpierwszym "zadaniem" w małżeństwie. Kto z małżonków zbierze więcejmonet będzie rządził w domu.
Młoda para udaje się na przyjęcie weselne
Odjazd spod kościoła powinien mieć także swój porządek.Najpierw odjeżdżają rodzice nowożeńców, potem młodzi i goście weselni.Koniecznie pamiętajmy, aby zadbać o to, by każdy z gości miałzapewniony transport na przyjęcie weselne (najlepiej wybrać osobę,która pokieruje rozmieszczeniem gości w poszczególnych samochodach).Nowożeńcy nie mogą śpieszyć się zbytnio na salę weselną, aby nie zjawićsię tam przed przybyciem gości. Unikniemy w ten sposób dość krępującychi niezręcznych sytuacji, kiedy to młodej parze pozostaje oczekiwać naprzybycie weselników. W tym czasie można załatwić np. sesjęfotograficzną w plenerze bądź w studiu.
Młoda para wstępuje na salę
Po przybyciu na salę w rytmie Marsza Mendelssohna - panmłody przenosi swoją świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi. Tutajpowitani zostają przez rodziców, którzy przyjmują ich wedługstaropolskiego obyczaju - częstując chlebem oraz solą.
Następnym etapem jest wzniesienie toastu (złożonegonajczęściej z szampana) przez przybyłych gości. Para młoda dostajetrunek w powiązanych wstążką kieliszkach, po których opróżnieniu rzucaszkło za siebie. Nie trzeba chyba dodawać, że kieliszki powinny sięstłuc...
W międzyczasie rodzice panny młodej rozsadzają gościprzy stole. Dziś często ta czynność załatwiana jest poprzez wizytówki(winietki) na których wypisuje się imię i nazwisko. Unikniemy w tensposób chaosu i utworzenia się "grupek", które będą bawiły sięwyłącznie we własnym gronie. Przy zasiadaniu przy stole obowiązujekilka zasad. Pośrodku stołu honorowe, udekorowane miejsca zajmujeoczywiście para młoda. Obok panny młodej zasiada ojciec pana młodegooraz świadek. Przy panu młodym siedzi matka panny młodej i drugiświadek. Naprzeciwko zasiada matka pana młodego oraz ojciec pannymłodej. W centralnej części stołu zasiadają seniorzy obu rodzin orazrodzeństwo nowożeńców. Często jednak porządek przy stole wygląda niecoinaczej: obok pana młodego zasiadają jego rodzice, świadek i seniorzyrodu a obok panny młodej jej rodzice, świadek i seniorzy rodziny.
Posiłek i bal
Najczęściej kolejnym etapem przyjęcia weselnego jestpodanie gościom ciepłego posiłku, po zjedzeniu którego nadchodzi porana rozpoczęcie zabawy. Pierwszy taniec wykonuje tradycyjnie młoda para- zazwyczaj do ustalonego wcześniej utworu muzycznego. Dopiero teraz dozabawy dołączają się rodzice i później goście.
Na tym etapie zabawy dominuje całkowita różnorodność.Posiłki przeplatają się z tańcami, te zaś z organizowanymi przez lideraorkiestry konkursami. Bardzo często w konkursach zdobyć możnaatrakcyjne i co najważniejsze - śmieszne i wesołe - nagrody, którychfundatorem jest oczywiście para młoda.
Oczepiny
Zwyczajowo odbywają się o północy. Panny łapią rzucanyprzez panią młodą welon, a kawalerowie rzucany przez pana młodegomusznik. Od tej chwili najważniejsze dwie osoby tego wieczoruprzemianowane zostają na "starą parę młodą", a na parkiet wkracza "nowapara młoda" utworzona przez obecną właścicielkę welonu, orazwłaściciela musznika.
Tort i dobra zabawa
Tuż po oczepinach na salę wjeżdża tort weselny. Dzieligo młoda para, w pierwszej kolejności częstując nim siebie, a następnierodziców i zgromadzonych gości.
Miły akcentem weselnego przyjęcia jest podziękowaniedla rodziców zorganizowane przez parę młodą. Nowożeńcy i ich rodzicewychodzą na środek sali tanecznej, przygrywa im zazwyczaj utwór wybranyprzez młodych na tę okazję i dziękują swym rodzicom za wychowanie ipomoc.
Dalsza część zabawy również pozostaje zróżnicowana.Poczęstunki, konkursy, tańce i zabawy - wszystko to trwa do momentuustalonego odgórnie przez parę młodą lub do czasu kiedy ostatni gośćnie opuści parkietu. Zazwyczaj w porannych godzinach muzyka grana przezorkiestrę jest stonowana i spokojna.
Po zakończeniu zabawy para młoda jak i goście udają siędo domów na zasłużony odpoczynek, aby następnego dnia równie dobrzebawić się na poprawinach.
W mojej miejscowosci i w okolicznych wsiach jest troszke inaczej, tradycja bram zaniknela calkowicie, jedynie stoja jakies dzieci o7 lat do 14. Maja sznurki z ozdobami, za przejazd trzeba im cos rzucic, zazwyczaj ludzie daja cukierki ale niestety dzieci tym gardza wiec od jakiegos czasu dawane sa pieniadze, ale dasz malo to i dzieciak uwyzywa Cie ze tak malo mu dalas. No i na sali weselnej jest wielki stol na wprost przy Nim zasiadaja tylko Mlodzi i swiadkowie, po lewej stronie stol i poprawej zasiadaja rodzice Mlodej i Mlodego i dalsze rodziny no a w srodku imprezy gdzies po wypiciu paru drinkow zaczyna sie zapoznawanie i wszyscy sie razem bawia :) kochana jak Ty to zrobilas ze dopielas swego mimo wszystko? Mimo sprzeciwow?
OdpowiedzUsuńTO WSZYSTKO DOPIERO PRZEDE MNĄ. W KWIETNIU 2012 ZOSTANĘ ŻONĄ I TROCHĘ MNIE PRZERAŻAJĄ TE WSZYSTKIE PRZYGOTOWANIA. WIEM JEDNAK ,ŻE MOGĘ LICZYĆ NA POMOC RODZICÓW I TEŚCIÓW. W PRZECIWIEŃSTWIE DO CIEBIE MAM TO SZCZĘŚCIE I MAM WSPANIAŁYCH RODZICÓW, JAK I TEŚCIÓW, I TO JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁO WESELE ZALEŻY ODE MNIE I MOJEGO PRZYSZŁEGO MĘŻA. JESZCZE 8 MIESIĘCY
OdpowiedzUsuń