niedziela, 29 marca 2009
Zrękowiny, swaty, kontrakty...
piątek, 27 marca 2009
484 dni do ślubu ;)
Podpisaliśmy umowę z zespołem i z kamerzystą.
Fajnie! Cieszę się strasznie. Im więcej rzeczy jest już ustalonych tym jestem spokojniejsza o to czy rodzice wykręcą nam jakaś akcję.
Myślę że już wszystko będzie dobrze. Ileż można słuchać, że wykształcenie i kasa są w życiu najważniejsze, a coś takiego jak miłość nie istnieje i jest dobrze tylko przez pierwsze 2 lata po ślubie, a potem to już tylko kłótnie. Przecież tak na prawdę to nie o to w tym wszystkim chodzi, bo na co mi wszystko inne jeśli nie będę mieć miłości.
To właśnie miłość jest w życiu najważniejsza, bo przecież po to się rodzimy, żeby kochać i łączyć się w pary, a potem dawać nowe życie, które później należy uczyć czym jest miłość. Nie wiem jak można dziecku wpajać, że liczy się w życiu tylko kasa. Nie wiem...
Ja jestem szalenie zakochana i niesamowicie szczęśliwa.
Tego życzę każdemu z Was.
Często spotykam się ze stwierdzeniem, że tak wcześnie się zaręczyliśmy i już się chcemy pobrać, że może powinniśmy jeszcze zaczekać. Ale wiecie co? Tak mówią tylko ludzie, którzy nie zaznali w życiu prawdziwej miłości a małżeństwo nie ma dla nich najmniejszego znaczenia. Wkurza mnie jak ktoś powie: "zastanów się jeszcze, przecież jesteś jeszcze młoda" itp teksty.
Przecież gdybym się nie zastanowiła to bym się nie zaręczyła w maju. Ale skoro przyjęłam oświadczyny to widocznie jestem w stu procentach gotowa na ślub i chcę tego ślubu.
Poza tym jak ktoś teraz gada żeby się zastanowić, a może by jeszcze zaczekać, a może by poszukać sobie kogoś innego - bez względu czy to jest mówione mi czy mojemu Lubemu - to tak mnie to wpienia, ze mam ochotę takiej osobie przyłożyć. Przecież jesteśmy do cholery zaręczeni! Jak ktoś może mówić o jakimkolwiek zmienianiu, czy szukaniu kogoś innego. Czy w dzisiejszych czasach zaręczyny nie mają już żadnego znaczenia?!
Zauważyłam też ze niektóre moje koleżanki udają strasznie zakochane i próbują na siłę stworzyć związek na wzór naszego.
Nie rozumiem tego...
Ale one nagle zaczynają planować swój ślub, chcą się zaręczać. Niemal wymuszają zaręczyny na swoich chłopakach, tylko po to żeby się pochwalić pierścionkiem.
I po co to?
Jakaś szopka normalnie.
Denerwuje mnie też takie sztuczne zachowanie innych par w naszym towarzystwie. Czasami to aż tak źle wygląda, że niedobrze mi się robi.
Najbardziej zaskoczyło mnie to że jedna z koleżanek znając gościa niewiele ponad pół roku, po tym jak pochwaliłam się datą naszego ślubu, nagle planuje ślub również na rok 2010. A co najlepsze za plecami swojego chłopaka, jeszcze nie narzeczonego. Ona wymyśliła już sobie całą scenerię i próbuje wymusić na swoim gościu zaręczyny.
Ludzie nie wiedzą co to jest miłość.
No owszem, są tacy co wiedzą, ale wielu jest takich, którzy nie mają pojęcia o miłości.
To jest straszne!
sobota, 21 marca 2009
490 dni do ślubu! ;)
W końcu wybraliśmy zespół.
W poniedziałek jesteśmy umówieni na podpisanie umowy.
Ale fajnie.
Niedługo kamerzystę trzeba załatwić.
Pasuje zorganizować też rodzicom jakieś spotkanie z teściami.
Może się nie zjedzą.
Jedno już było po zaręczynach i wypadło całkiem znośnie.
Aczkolwiek niedługo po nich był cyrk.
Ale to juz nie ma co tego rozpamiętywać.
Trzeba się cieszyć tym co jest teraz.
Najważniejsze że między nami - przyszłym małżeństwem wszystko jest w porządku.
Trzeba będzie też się wybrać do naszego proboszcza.
Trzeba z nim ustalić godzinę ślubu.
I tu właśnie znów drobne spięcia bo matka uważa że im wcześniej tym lepiej, a przecież w lipcu będzie i tak długi dzień, a goście na pewno się zdążą wybawić choćby ślub był o 16. My chcemy o 15 a matka się upiera chyba na 13 czy 14.
Kurcze, no nie mogę się już doczekać.
Tak bardzo chcę być Skarbie Twoją żoną.
środa, 18 marca 2009
wtorek, 17 marca 2009
494 dni do ślubu ;)
Jesteśmy zaręczeni już 10 miesięcy.
Przed nami do dnia ślubu jeszcze 16.
Powoli rozglądam się za suknią ślubną, przeglądam różne pisma ślubne i kiecki na necie. Wszystkie są takie ładne. Trudno się zdecydować na tą jedną. Nie mam pomysłu na jakąś konkretną kreację. Nie mam takiej wymarzonej sukienki.
Pewnie na wakacjach zacznę odwiedzać salony z sukniami ślubnymi i może jakaś szczególnie mi przypadnie do gustu.
Na wakacjach będę miała na to dużo więcej czasu więc na pewno coś wybiorę.
Przeglądałam też fryzurki.
Matka się uparła żeby mnie ufarbować na blond i zakręcić włosy a'la pudel.
No, thanks!
Owszem, jakieś grube loki bądź fale to bym chciała mieć. Ale nie takie loczki które będą sztucznie wyglądać.
A już na pewno nie blond!
Biała suknia, jasna cera i jeszcze biały łeb.
Mam długie włosy i warto by je było pokazać więc nie będę ich chować w kokach i zmyślnych upięciach.
Podobają mi się fryzurki mniej więcej takie:
niedziela, 15 marca 2009
Zwyczaje weselne
Błogosławieństwo
Według starego zwyczaju przed wyjazdem dokościoła w domu panny młodej zbierała się cała rodzina oraz zaproszenigoście. Najstarsi członkowie obu rodzin udzielali narzeczonymbłogosławieństwa i dopiero wtedy wszyscy ruszali do kościoła. Dziśwygląda to nieco inaczej. Do domu narzeczonej przybywa pan młody zeswoimi rodzicami atakże świadkowie. W takim składzie orszak ślubny udaje się do kościoła.W niektórych regionach Polski drogę do kościoła parze młodej mogąurozmaicać tzw. "bramy". Znajomi narzeczonych blokują drogę. Orszakmoże udać się dalej, kiedy pan młody wykupi się wódką. Takie blokadymogą pojawiać się wielokrotnie. Młodzi przybywają pod kościół. Dokościoła pierwszy wchodzi pan młody prowadzony przez matkę orazświadkowie i oczekuje na wejście panny młodej. Narzeczoną do kościoławprowadza ojciec i oddaje w ręce pana młodego. Dziś coraz częściejspotyka się, że młodzi wchodzą razem (koniecznie kobieta po prawejstronie swego mężczyzny!) a za nimi świadkowie.
Młoda para opuszcza kościół
Po przysiędze małżeńskieji zakończeniu mszy świętej młoda para opuszcza kościół. Następujepowitanie jej przez przybyłych gości. Małżonkowie przyjmują życzenia.Najpierw życzenia powinni sobie złożyć nowożeńcy, później świadkowie,rodzice, dziadkowie, krewni i przyjaciele. W praktyce nie zawsze jednakwszystko bywa tak "uporządkowane". Mile widziany jest deszcz z ryżu czyteż drobnych monet - oczywiście wszystko w umiarze. Zwyczaj ten masymbolizować dobrobyt dla małżonków. Zbieranie drobnych monet jestpierwszym "zadaniem" w małżeństwie. Kto z małżonków zbierze więcejmonet będzie rządził w domu.
Młoda para udaje się na przyjęcie weselne
Odjazd spod kościoła powinien mieć także swój porządek.Najpierw odjeżdżają rodzice nowożeńców, potem młodzi i goście weselni.Koniecznie pamiętajmy, aby zadbać o to, by każdy z gości miałzapewniony transport na przyjęcie weselne (najlepiej wybrać osobę,która pokieruje rozmieszczeniem gości w poszczególnych samochodach).Nowożeńcy nie mogą śpieszyć się zbytnio na salę weselną, aby nie zjawićsię tam przed przybyciem gości. Unikniemy w ten sposób dość krępującychi niezręcznych sytuacji, kiedy to młodej parze pozostaje oczekiwać naprzybycie weselników. W tym czasie można załatwić np. sesjęfotograficzną w plenerze bądź w studiu.
Młoda para wstępuje na salę
Po przybyciu na salę w rytmie Marsza Mendelssohna - panmłody przenosi swoją świeżo upieczoną żonę przez próg drzwi. Tutajpowitani zostają przez rodziców, którzy przyjmują ich wedługstaropolskiego obyczaju - częstując chlebem oraz solą.
Następnym etapem jest wzniesienie toastu (złożonegonajczęściej z szampana) przez przybyłych gości. Para młoda dostajetrunek w powiązanych wstążką kieliszkach, po których opróżnieniu rzucaszkło za siebie. Nie trzeba chyba dodawać, że kieliszki powinny sięstłuc...
W międzyczasie rodzice panny młodej rozsadzają gościprzy stole. Dziś często ta czynność załatwiana jest poprzez wizytówki(winietki) na których wypisuje się imię i nazwisko. Unikniemy w tensposób chaosu i utworzenia się "grupek", które będą bawiły sięwyłącznie we własnym gronie. Przy zasiadaniu przy stole obowiązujekilka zasad. Pośrodku stołu honorowe, udekorowane miejsca zajmujeoczywiście para młoda. Obok panny młodej zasiada ojciec pana młodegooraz świadek. Przy panu młodym siedzi matka panny młodej i drugiświadek. Naprzeciwko zasiada matka pana młodego oraz ojciec pannymłodej. W centralnej części stołu zasiadają seniorzy obu rodzin orazrodzeństwo nowożeńców. Często jednak porządek przy stole wygląda niecoinaczej: obok pana młodego zasiadają jego rodzice, świadek i seniorzyrodu a obok panny młodej jej rodzice, świadek i seniorzy rodziny.
Posiłek i bal
Najczęściej kolejnym etapem przyjęcia weselnego jestpodanie gościom ciepłego posiłku, po zjedzeniu którego nadchodzi porana rozpoczęcie zabawy. Pierwszy taniec wykonuje tradycyjnie młoda para- zazwyczaj do ustalonego wcześniej utworu muzycznego. Dopiero teraz dozabawy dołączają się rodzice i później goście.
Na tym etapie zabawy dominuje całkowita różnorodność.Posiłki przeplatają się z tańcami, te zaś z organizowanymi przez lideraorkiestry konkursami. Bardzo często w konkursach zdobyć możnaatrakcyjne i co najważniejsze - śmieszne i wesołe - nagrody, którychfundatorem jest oczywiście para młoda.
Oczepiny
Zwyczajowo odbywają się o północy. Panny łapią rzucanyprzez panią młodą welon, a kawalerowie rzucany przez pana młodegomusznik. Od tej chwili najważniejsze dwie osoby tego wieczoruprzemianowane zostają na "starą parę młodą", a na parkiet wkracza "nowapara młoda" utworzona przez obecną właścicielkę welonu, orazwłaściciela musznika.
Tort i dobra zabawa
Tuż po oczepinach na salę wjeżdża tort weselny. Dzieligo młoda para, w pierwszej kolejności częstując nim siebie, a następnierodziców i zgromadzonych gości.
Miły akcentem weselnego przyjęcia jest podziękowaniedla rodziców zorganizowane przez parę młodą. Nowożeńcy i ich rodzicewychodzą na środek sali tanecznej, przygrywa im zazwyczaj utwór wybranyprzez młodych na tę okazję i dziękują swym rodzicom za wychowanie ipomoc.
Dalsza część zabawy również pozostaje zróżnicowana.Poczęstunki, konkursy, tańce i zabawy - wszystko to trwa do momentuustalonego odgórnie przez parę młodą lub do czasu kiedy ostatni gośćnie opuści parkietu. Zazwyczaj w porannych godzinach muzyka grana przezorkiestrę jest stonowana i spokojna.
Po zakończeniu zabawy para młoda jak i goście udają siędo domów na zasłużony odpoczynek, aby następnego dnia równie dobrzebawić się na poprawinach.
czwartek, 12 marca 2009
Czas szybko leci. Jest 499 dni do ślubu.
Już nie mogę się doczekać.
Jeszcze rok, cztery miesiące i 12 dni.
Niby jeszcze długo, ale dni uciekają mi strasznie szybko.
Wstaję rano, biegną na autobus, idę na uczelnię. Siedzę tam pół dnia albo i dłużej. Teraz jeszcze praktyki. Próby. Za niecały miesiąc występ z chórem w filharmonii.
Czas leci bardzo szybko.
Dopiero był poniedziałek, a dziś jest już czwartek. Jutro piątek i już weekend.
Wieczory spędzam z Moim Skarbem.
Jest cudownie.
Ostatni rok był dla nas bardzo trudny. Ale prawdziwa miłość potrafi pokonać wszelkie przeszkody.
Jesteśmy zaręczeni już od prawie 10 miesięcy.
Ludzie niestety potrafią krzywdzić, czasami są to ci najbliżsi, np. rodzice.
Było ciężko. Po zaręczynach przeżyliśmy piekło (nie wiem czy to dobre słowo).
Rodzice nie chcieli zgodzić się na ślub.
Matka robiła chyba wszystko co mogła żeby nas rozdzielić.
Nie udało jej się.
Jesteśmy razem.
Postawiliśmy na swoim.
Pobieramy się.
Jesteśmy szczęśliwi.
Bardzo się kochamy.
Jeśli jeszcze raz ktoś stanie nam na drodze do szczęścia, to niech się liczy z konsekwencjami. Bo ja już mam dosyć użerania się z takimi ludźmi.
I nie zamierzam się z nimi cackać.
sobota, 7 marca 2009
504 dni do ślubu ;)
Sala zarezerwowana, nauki też już zaliczone.
Teraz jesteśmy w trakcie wybierania zespołu.
Chyba skłaniamy się ku Evergreen.
Ale czekają nas jeszcze próby i przesłuchania, wtedy się zobaczy.
Na kamerzystę chyba już też jesteśmy zdecydowani.
Szkoda tylko że moja matka się wtrąca w cały ten nasz ślub.
Przecież to jest Nasz dzień.
Ten jeden jedyny.
I to nam się ma podobać najbardziej.
środa, 4 marca 2009
Praktyczny kalendarz ślubny dla pary młodej
12 miesięcy przed ślubem
Oświadczyny już za wami. Prawdopodobnie wydaje się wam, że do ślubujeszcze bardzo daleko. Jednak warto już poczynić pierwsze kroki.Usiądźcie razem i przemyślcie poniższe punkty:- Ustalcie przybliżoną datę ślubu (miesiąc). <jest>
- Oszacujcie wstępnie liczbę gości. <jest>
- Zacznijcierozglądać się za salą weselną (te najbardziej popularne mogą wymagaćrezerwacji nawet z ponad rocznym, wyprzedzeniem). <jest>
- Ustalcie charakter waszego ślubu (cywilny / kościelny / konkordatowy). <jest>
6 miesięcy przed ślubem
- Ustalcie dokładny termin ślubu (dzień i miesiąc, ewentualnie godzinę). <jest>
- Wybierzcie salę weselną dopasowaną do stylu uroczystości i liczby gości. <jest>
- Udajciesię do proboszcza i ustalcie godzinę ceremonii ślubnej. Jeszczewcześniej warto obejrzeć jak wyglądają zaślubiny w wybranym kościele,by oswoić się z otoczeniem i klimatem uroczystości.
- Zapiszciesię na nauki przedmałżeńskie. Z reguły trwają od 4 do 10 tygodni (wzależności od liczby spotkań w tygodniu). Jeżeli pracujecie do późnamożecie skorzystać z katechez dla narzeczonych organizowanych w weekendnp. w Sulejówku w Mariańskim Domu Rekolekcyjnym. Cały kurs trwa 2weekendy (zjazd od piątku wieczór do niedzielnego południa), całośćkosztuje ok. 400 zł. <jest>
- Zacznijcie rozglądać się zasuknią ślubną i garniturem dla pana młodego. Na suknię trzeba czekaćnawet kilka miesięcy.
- Zorganizujcie spotkanierodziców. Omówcie sprawy finansowe. Wstępnie ustalcie budżet i podziałwydatków na organizację wesela. <jest>
- Odwiedźcie targiślubne by sprawdzić, co jest modne w tym roku. Na targach możecieobejrzeć pokazy sukien ślubnych, zespoły muzyczne w akcji, wybraćzaproszenia. Targi to bardzo dobra okazja porównania firm iobejrzenia na własne oczy możliwości jakie oferują. <jest>
4-5 miesięcy przed ślubem
- Zacznijcie gromadzićniezbędne dokumenty. W urzędzie stanu cywilnego (USC)odbierzcie aktyurodzenia. W kancelarii parafialnej dostaniecie świadectwo chrztu ibierzmowania.
- Wybierzcie w porozumieniu z księdzem organistę i ustalcie repertuar.
- Wybierzcie i poinformujcie świadków i druhny o waszych planach i poproście ich o udział w ceremonii.
- Przejrzyjcieoferty zespołów muzycznych. Oprócz ceny zwróćcie uwagę nareferencje.Zdecydujcie się na zespół lub didżeja. Warto pomyśleć owodzireju,który podtrzyma dobrą zabawę.
- Poinformujciepracodawców o ślubie i poproście o urlop. Zgodnie z kodeksem pracyprzy umowie o pracę przysługują 2 dni wolne. Najczęściej bierze siępiątek i poniedziałek, ale decyzja które dni wybierzecie należy do Was,nie do pracodawcy.
- Zaplanujcie podróż poślubną (zaplanujcie urlop), sprawdźcie ważność paszportów.
- Przeszukajcie w bazie firm oferty kamerzystów i fotografów. Obejrzyjcie nagrania wideo, wypożyczcie próbne płytki CD i DVD.
- Zarezerwujcie samochód ślubny.
- W przypadku intercyzy odwiedźcie notariusza.
3 miesięce przed ślubem
- Wybierzcie zaproszeniaślubne i zlećcie druk. Zróbcie listę i notujcie kogo już zaprosiliście,a kto jeszcze czeka na zaproszenie (osobiście lub pocztą). Zróbcie to wmiarę wcześnie jeżeli macie wielu gości z zagranicy, do których trzebawysłać zaproszenie ślubne pocztą.
- Zastanówcie się nad listąprezentów i poinformujcie gości w jakiej formie chcecie je otrzymać(ostatnio częściej daje się pieniądze niż prezenty rzeczowe).
- Wybierzcie i zamówcie obrączki. Pomyślcie co chcielibyście wygrawerować (data / imiona / inicjały / motto).
- Złóżcie dokumenty w urzędzie stanu cywilnego (jeżeli ślub nie będzie konkordatowy).
2 miesięce przed ślubem
- Zasugerujcie najbliższym znajomym datę wieczoru kawalerskiego i panieńskiego.
- Ustalcie menu weselne (alkohol, gorące posiłki, nakrycia, dekoracje). Zamówcie tort na wesele. Pomyślcie o noclegach dla gości.
- Zarezerwujcie termin u kosmetyczki, fryzjera, manicurzystki, wizażystki itd.
- Zweryfikujcie listę i zastanówcie się jeszcze raz czy nikogo nie pominęliście.
- Zamówcie dekorację kościoła, samochodu ślubnego oraz bukiet ślubny, kwiaty i stroiki.
1 miesięc przed ślubem
- Poproście o potwierdzenie przybycia gości na ślub. Unikniecie w ten sposób pustych miejsc przy stołach weselnych.
- Pomyślcie nad rozsadzeniem gości przy stołach.
- Ustalcie zmistrzem ceremonii repertuar zabaw i gier weselnych. Wybierzcie kilka znich i omówcie ich przebieg, by uniknąć przykrych niespodzianek podczaswesela. Zaplanujcie oczepiny.
- Pierwsza spowiedź przedślubna.
2 tygodnie przed ślubem
- Ustalcie ostatecznie z proboszczem i organistą przebieg i repertuar mszy świętej. Z księdzem spiszcie protokół przedślubny.
- Ponownie przymierzcie suknię ślubną i garnitur. Rozchodźcie buty.
1 tydzień przed ślubem
- Zweryfikujcie ostateczną liczbę gości. Poinformujcie dom weselny o liczbie gości.
- Uzgodnijcie razem z rodzicami plan rozsadzenia gości.
- Śledźcie prognozę pogody.
1 dzień przed ślubem
- Przygotujcie dokumenty.
- Odbierzcie kwiaty.
- Panna młoda powinna spakować kosmetyczkę.
- Udajcie się na drugą spowiedź przedślubną.
Dzień ślubu
- Wyśpijcie się i nie zapomnijcie o dobrym humorze!!!
Po ślubie
- Rozpakujcie prezenty :-)
- Oddajcie do komisu lub sprzedajcie suknię ślubną.
- Wyślijcie podziękowania za przybycie na ślub i wesele oraz za liczne prezenty.
- Kupcie kuferek i spakujcie do niego wszystkie wspomnienia i pamiątki związane ze ślubem.
- Wywołajcie dodatkowe zdjęcia i przekażcie najbliższej rodzinie.
- Zgłościezmianęnazwiska do właściwych organów: miejsce pracy, urząd skarbowy,bank.Wymieńcie dokumenty: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport.