piątek, 21 czerwca 2019

Mniam... Przepis na sernik

Efekt jo-jo chyba nieunikniony...



Co nie zmienia faktu, że piekę obłędne serniki. Och... Jaka ja jestem skromna :P

A swoją drogą, 
Jak to jest, że wpieprzam ciasta i nie tyję? 2 lata temu od spojrzenia na pączka przybywał  kilogram, a co dopiero jakbym go zjadła. Na szczęście nie lubię pączków.

Pozdrawiam słodko!


Składniki na masę serową:
  • 1 kg twarogu, minimum 3-krotnie mielonego (może być z wiaderka, ale gęsty! np. z Piątnicy)
  • 3/4 szklanki cukru pudru (ja daję  pół szklanki)
  • 1 cukier wanilinowy – 16g
  • 4/5 szklanki (200 ml) śmietanki kremówki 30% lub 36%
  • 50 g rozpuszczonego masła
  • 1 budyń śmietankowy (lub 4 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej)
  • 5 jajek
*szklanka o pojemności 250 ml

  1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Ważne jest również, by użyć dobrego jakościowo twarogu – jeśli używacie białego sera z wiaderka, to zwróćcie uwagę, by był odpowiednio gęsty, a nie rzadki. Ja najczęściej używam twarogu z wiaderka z Piątnicy.
  2. Masło roztopić w garnuszku. Ostudzić.
  3. W misie miksera umieścić wszystkie składniki. Zmiksować tylko do czasu połączenia się składników – zbyt długie miksowanie doprowadzi do niepotrzebnego napowietrzenia masy serowej, a napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Takiej sytuacji powinno się unikać, sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.
  4. Masę serową wylać na schłodzony spód ciasteczkowy, wyrównać. Piec w temperaturze 160 st.C przez około 60 – 70 minut. Gotowy sernik powinien być ścięty i sprężysty na wierzchu. Po upieczeniu zostawić sernik w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami na około godzinę. Następnie wyciągnąć go z piekarnika i pozostawić do całkowitego ostudzenia. Gdy sernik będzie już całkiem zimny należy posmarować jego wierzch polewą czekoladową lub kajmakową.
Spód możemy piec sami, a możemy pokruszyć gotowe ciastka owsiane. Ja lubię  sernik na krakersach.

15 komentarzy:

  1. Moze wtedy hormony swirowaly? Ja zarlam same niezdrowe rzeczy i duzo i niedowaga byla ;p teraz musze miec leki dobrane bo inaczej od samego powietrza tyje 😂 ja robie wlasnie ciasto z burakow. Serniki sie przejadly. I moze w niedziele karpatke 🤔

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Świrowały, to prawda. Teraz są w normie jak nigdy ;)
      Smacznego!

      Usuń
  2. Mmmmmniam serniczek.. 😋
    Inne słodycze (poza czekoladą) mogłyby nie istnieć.. Serniczek.. Mniam

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja też niedawno odkryłam w sobotę talent do pieczenia. Tylko muszę z umiarem, bo nie ma komu jeść ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas dzieciaki nie bardzo gustują w ciastach. Faustynka zjada tylko galaretkę, a Maciuś biszkopt. Za to mąż w dwa dni opędzluje całą tortownicę, dlatego od kiedy kupiliśmy piekarnik to ciasta piekę 2-3 razy w tygodniu =D Królują obecnie idealne na upały ciasta z galaretką, owocami i serniki, czasami szarlotka i w-ztka ;)

      Usuń
  4. uwielbiam serniki, szczególnie takie "mokre", mój (piekę taki z rosą) zresztą też cieszy się dużą sławą i bardzo dobrą opinią wśród rodziny i znajomych, znika w mig... :DDDD

    OdpowiedzUsuń
  5. Mnie już ciasta nie "biorą", nauczyłam się z tym walczyć. Co innego z lodami- jak widzę jakiegoś w sklepie to mam ochotę się na nie rzucić. Na szczęście w ciągu 4 miesięcy diety ani razu się nie ugięłam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko w swoim czasie ;)
      Powolutku zaczniesz wychodzić z diety i przyjdzie czas na małe co nieco.
      Co do lodów to możesz sama zamrażać zblendowane owoce i mieć naturalny sorbet ;)

      Usuń
  6. Zadroszczę, bo u mnie insulinooporność wyszła..wszystkie ulubione potrawy na drzewo...Może czasem będę mogła zgrzeszyć szartlotką...pzdr

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo to współczuję.
      Ja też szukałam winowajcy w sprawie tycia i znalazłam Hashimoto i endometriozę. Niestety też muszę się pilnować, ale od czasu do czasu... ;)

      Usuń